ZWIERZĘTA ŚWIATA | AMERYKA PÓŁNOCNA | AMERYKA POŁUDNIOWA | AFRYKA | EURAZJA | AUSTRALIA

ARKTYKA I ANTARKTYDA | OCEANY | STRONA GŁÓWNA 

 

 OCEANY


PODWODNY OGRÓD

Oceany na naszej planecie zajmują o wiele większe przestrzenie niż lądy. Kryją w sobie fascynujący świat, który zamieszkują rozmaite istoty żywe od mikroskopijnych bakterii do olbrzymich wielorybów. Zachowania się niektórych gatunków zwierząt można zaobserwować z brzegu pełnego ostryg , raków, pierścieni, stawonogów i ryb. Niektóre istoty żywe potrafią zamieszkiwać duże głębokości gdzie panuje wieczna ciemność. Ten cudowny, podwodny ogród tworzą rafy koralowe, wokół których uwija się całe mnóstwo gatunków ryb i bezkręgowców, przepysznie ubarwionych.


tryton

 TRYTON

(Charonia tritonia)

Pancerz tego mięczaka służył za róg myśliwski. Do dziś chętnie poszukiwany przez kolekcjonerów, dlatego większe okazy są obecnie bardzo rzadkie.


przydacznica

PRZYDACZNICA OLBRZYMIA

(Tridacna gigas)

Szkielet tego olbrzymiego mięczaka składa się z dwóch idealnie pasujących do siebie części. Długość jego wynosi 1 metr, ciężar może osiągać 200 kg . Żyje w Oceanach Indyjskim i Spokojnym. Stanowi cenną zdobycz dla kolekcjonerów. 


żeglarek

ŻEGLAREK

(Agronauta argo)

To najbardziej znany i poszukiwany spośród mięczaków. Żyje na otwartym morzu. Samica jest o wiele większa od samca. Posiada specjalną muszlę chroniącą jajka.


korale madreporowe

KORALE MADREPOROWE - RAFOTWÓRCZE

(Class anthozoa)

Te i im podobne stworzenia całymi latami budują rafy koralowe. W morzach tropikalnych często są odrywane od raf, ze względu na ozdobny wygląd.


krab kokosowy

KRAB KOKOSOWY

(Birgus latro)

Ten olbrzymi rak osiąga 1 metr długości a jego ciężar wynosi 15 kg . Żyje w przybrzeżnych dżunglach na zachodnich wyspach Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Jego wielkim przysmakiem są orzechy kokosowe, dla których gotów jest nawet wejść na drzewo


ryba anielska

RYBA ANIELSKA

(Pomachantodes imperator)

Jest typowym przedstawicielem bogatego światu ryb żyjących wokół raf koralowych, nabywanych podwodnymi ogrodami tropikalnych mórz. Te i inne pięknie wyglądające ryby stanowią cenną zdobycz, dla akwarystów.


płetwal

PŁETWAL BŁĘKITNY

(Banlaenoptera musculus)

Jest największym zwierzęciem, które kiedykolwiek widziano na ziemi. Długość dochodzi do 30 m, ciężar zaś wynosi 50 ton. Żyje w każdym z oceanów. Obecnie jest pod ochroną, ponieważ zachłanność harpunników doprowadziła do zmniejszenia się ich liczby do okuło 11 tyś.


wal grenlandzki

WAL GRENLANDZKI

(Balaena mysticetus)

Inaczej nazywany wielorybem północy. Osiąga długość ponad 20 metrów. Poluje się na nie bez trudu przy pomocy małych stateczków wielorybniczych, ponieważ wieloryb ten bardzo powoli pływa. Od roku 1935 znajduje się pod ochroną. Dziś pozostało z nich najwyżej 1000-3000 okapów. Grozi więc im wymarcie.


wieloryb garbaty

WIELORYB GARBATY

(Megaptera novaeangeliae)

Ten rzadko spotykany wieloryb dziś jest pod ochroną. Z powodu intensywnych polowań ich liczba spadła poniżej 6000 okazów. Posiada wielkie płetwy dochodzące do 1/3 długości 16 metrowego cielska. Żyje w każdym z oceanów.


orka

ORKA

(Orcinus orca)

Długość 10 metrów. Ciężar 8 ton. Niewolę znosi spokojnie. Żyje w każdym z oceanów. Żywi się rybami, pingwinami, fokami i delfinami.


kaszalot

KASZALOT WIELKOGŁOWY

(Physeter macrocephalus)

Na ten gatunek wielorybów poluje się najczęściej. Długość do 20 m, ciężar 50 ton. Posiada uzębienie. Krewny delfina. Zamieszkuje także w Morzu Śródziemnym. Dziś żyje około 1,5 min okazów.


wieloryb pilot

WIELORYB - PILOT

(Globicephala melaena)

To zwierzę należące do rodziny okrągłopłowych delfinów może osiągnąć długość 8 metrów. Żyje przede wszystkim w Oceanie Atlantyckim. Znajdujemy go także w basenie Morza Śródziemnego. Mimo, że jest obiektem częstych. polowań, spotykany dość często. Wędruje po oceanach w olbrzymich stadach.


delfin

DELFIN BUTELKOWY

(Tursiops truncatus)

Ten delfin może żyć w każdym morzu i oceanie więc także w Morzu Śródziemnym. Długość 1,7 m - do 3,6 m. Ciężar 150-200 kg . Jest często spotykany. Stanowi atrakcję delfinarium.


albatros

 ALBATROS AMSTERDAMSKl

(Diomedea amsterdamensin)

Odkryty nie tak dawno. Buduje gniazda w małych koloniach na wyspie Amsterdam, w południowej części Oceanu Spokojnego. Występuje raczej rzadko. Żywi się rybami i polipami.


albatros lajsański

ALBATROS LAJSAŃSKI

(Diomedea immutabilis)

Większość albatrosów żyje na półkuli południowej. Zaś ten gatunek zamieszkuje tereny na północ od Równika. Na lądzie przebywa wyłącznie w okresie rozmnażania. Ponad 3 mln albatrosów żyje na Małych Antylach.


sokół seszelski

SOKÓŁ SESZELSKI

(falco araea)

Ten malutki sokół zamieszkuje wyspy Seszele na Oceanie Indyjskim. Żywi się jaszczurkami, owadami i innymi drobnymi zwierzętami, jak inne ptaki drapieżne jest zagrożony z powodu degradacji środowiska naturalnego.


sokół z wyspy Mauritius

SOKÓŁ Z WYSPY MAURITIUS

(falco punctatus)

To smutny fakt, ale ten malutki ptak już prawie wyginął. Żyje być może jeszcze na wyspie Mauritius w sumie około 10 okazów. Opracowany jest plan mający na celu zachowanie tego gatunku stwarzając mu warunki rozmnażania się w nienaturalnych warunkach środowiskowych.


żółw zielony

ŻÓŁW ZIELONY

(Chelonia mydas)

Ten morski żółw, który jest przedmiotem częstych polowań ze względu na smaczne mięso, zaliczany jest do gatunku zagrożonego. Na wielu obszarach szczególnie tam gdzie się rozmnaża, pozostaje pod ochroną.


żółw morski

 ŻÓŁW MORSKI

(Dermochelys coriacea)

Największy z żółwi. Długość może osiągać 2 metry, ciężar 500 kg . Rzadko spotykany, ale czasami pojawia się w Morzu Śródziemnym. Rozmnaża się na piaszczystych brzegach mórz tropikalnych.


żółw kempia

ŻÓŁW KEMPIA

(Lepidochelys kempii)

Cała ich populacja składa jaja na wybrzeżu meksykańskiego stanu Tamaulipas, gdzie naliczono 40 tyś. okazów. O tym gatunku jeszcze bardzo mało wiemy.


żółw olbrzymi

ŻÓŁW OLBRZYMI

(Testudo gigantes)

Obecnie żyją już tylko niewielkie grupy tego dużego żółwia. Jego długość może dochodzić do 1,2 m. Żyje na wyspach Seszele na Oceanie Indyjskim, ale już nie na wszystkich. Wiele okazów zamieszkuje ogrody zoologiczne.