ZWIERZĘTA ŚWIATA | AMERYKA PÓŁNOCNA | AMERYKA POŁUDNIOWA | AFRYKA | EURAZJA | AUSTRALIA

ARKTYKA I ANTARKTYDA | OCEANY | STRONA GŁÓWNA 

 

AMERYKA POŁUDNIOWA


NA TROPIE JAGUARA

Specyficzne warunki geologiczne spowodowały odizolowanie Ameryki Południowej od innych kontynentów na przestrzeni długiego okresu czasu. Dlatego ewolucja świata zwierząt przebiegała tutaj odmiennie niż na innych lądach. Dzisiejsza Ameryka Południowa jest domem niezliczonej liczby, różnorodnych gatunków pochodzących z odległych epok i innych bardziej współczesnych. Przywędrowały one tutaj przez wąski przesmyk panamski, jedyne lądowe połączenie z Ameryką Północną, Małpy, tapiry i wiele innych gatunków zwierząt są obecnie typowymi mieszkańcami tego kontynentu.


AMERYKA POŁUDNIOWA


jaguar

JAGUAR

(Panthera onca)

Ten wielki kot żyje na terenach rozciągających się od południowej części USA do północnej części Argentyny. Długość z ogonem dochodzi do 1,5 metra, a waga do 100 kilogramów. Obiekt częstych polowań ze względu na futro. Ta przyczyna, a także wyręby lasów stanowią dla nich poważne zagrożenie.


boa

BOA PSI 

(Coralłus canincus)

Długość tego węża dochodzi do 2 metrów. Zamieszkuje północne tereny Południowej Ameryki ,a także Brazylię. Żyje na drzewach. Poluje na ptaki i gady.


leniwiec

 LENIWIEC TRÓJPALCZASTY 

(Bradypujs tridactylus)

Ciekawy, żyjący na drzewach ssak występujący w dwóch rasach. Żyje w puszczach środkowej i południowej Ameryki. Wyniszczanie lasów powoduje gwałtowny spadek liczebności jego populacji. Jeden z nich leniwiec kołnierzowy jest już prawie na wymarciu. 


jaguarondi

JAGUARONDI 

(Mis yagouaroundi)

To zwierzę jest wielkości domowego kota. Ale wyglądem bardzo przypomina kunę. Zamieszkuje południową część USA aż do Patagonii. Wiemy o nich jednak niewiele. Nie zapadła jeszcze decyzja o uznaniu go zwierzęciem chronionym.


czepiak czarny

CZEPIAK CZARNY LUB MAŁPKA-PAJĄK

(Ateles paniscus)

Jest najbardziej rozpowszechnionym z czterech gatunków małp »pajęczych«. Ten mały akrobata żyje w konarach drzew, rzadko schodzi na. ziemię. Jest zagrożona ze względu na systematyczny wyrąb puszczy. Zmniejszanie się liczebności tych sympatycznych zwierząt powodują ponadto polowania.


malpeczka

MAŁPECZKA 

(Saguinus imperator)

Jedna z najładniejszych, żyjących w Południowej Ameryce małych małp. Długość 50-60 cm z czego połowę stanowi ogon. Ma białe wąsy, żyje w Brazylii, Peru i Boliwii. Liczba okazów nieznana.


czepiak

CZEPIAK GEOFFROY'A

(Ateles Geoffroyi)

Wzrost 35-60 cm . Małpa czepiak jest najwyższa z małp lasów środkowej i południowej Ameryki. Gatunek ten został mocno przetrzebiony z powodu wyniszczenia puszcz.


ara zielona

ARA ZIELONA

(Ara militaris)

Jedna z najbardziej znanych papug. To właśnie ta, która pełni rolę "przyjaciela domu". Żyje w puszczach Południowej Ameryki. Ostatnio ich liczba poważnie się zmniejszyła (polowania).


ibis

IBIS BIAŁY

(Eudocimus albus)

Należy do rodziny Ibisów - Eudocimus. Jest łatwo rozpoznawalny dzięki krzywemu, cienkiemu dziobowi .Ten gatunek żyje przeważnie na podmokłych terenach Środkowej Ameryki .Osiedla, się w wielkich koloniach na wysokich drzewach puszcz równikowych.


kośnik

KOŚNIK CZUBATY

(Opisthocomus hoazin)

Jest tak duży jak kura. Żyje w lasach północnej i południowej Ameryki. Występował tutaj już 50 mln lat temu. Zwierzę dziś poważnie zagrożone. Systematyczny wyrąb lasów pozbawia je legowisk.


krokodyl orinoko

KROKODYL ORINOKO

(Crocodylus intermedius)

Jeden z największych krokodyli. Długość samca może osiągać 7 metrów. Dziś żyje 1.500 okazów w górnym i dolnym biegu Orinoko od Wenezueli do Kolumbii . Należy tam do zwierząt chronionych.


anakonda

ANAKONDA

(Eunectus murinus)

Wielki wąż wodny osiągający długość 8 metrów. Żyje w rzekach, na moczarach, ale często wychodzi na brzeg w poszukiwaniu pożywienia. Jest bardzo poszukiwany ze względu na cenną skórę. Bez przerwy zmniejsza się jego przestrzeń życiowa. Należy więc do gatunków zagrożonych.


żółw rzeczny

ŻÓŁW RZECZNY

(Pseudemys grayi)

Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych żółwi Środkowej i Południowej Ameryki. Dobrze pływa pod wodą .Często można zaobserwować jak wygrzewa się na skałach tub na pniach drzew.


wydra rzeczna

WYDRA RZECZNA

(rodzaj Lutra)

Rodzaj ten obejmuje pięć bardzo podobnych do siebie gatunków. Ich długość wynosi 1 metr. Żyja w środkowej części Południowej Ameryki. Sytuacja dwóch gatunków jest tragiczna. Jeden z nich występuje jeszcze na terytorium Chile, drugi zaś w Rio Parado.


mrówkojad

MRÓWKOJAD TRÓJPALCZASTY

(Myrmecophaga tridactyla)

Długość tego ciekawego ssaka wynosi 1,6-1,9 m. Z tego 60-90 cm przypada na sam ogon. Żyje w Środkowej i Południowej Ameryce od Gwatemali do Agentyny. Z powodu polowań i wyniszczeń puszcz jest gatunkiem zagrożonym .Dziś już pod ochroną.


wilk gzrywiasty

WILK GRZYWIASTY

(Chrysocoyon brachyurus)

Ten świetnie prezentujący się dziki pies nazywany jest inaczej aguara. Osiąga wysokość 80-85 cm, długość 1,25 m. Żyje na pampach Brazylii, Boliwii, Argentyny.Jest pod ochroną. W sumie jest ich 1500 do 2000 sztuk , zaś 180 mieszka w ogrodach zoologicznych.


kondor królewski

KONDOR KRÓLEWSKI

(Sarcoramphus papa)

Ten wielki ptak drapieżny żyje w lasach na pampach środkowej i południowej Ameryki. Jest gatunkiem mniej znanym. Prawdopodobnie należy do tych rzadko spotykanych ptaków drapieżnych wyposażonych w niezwykle rozwinięty zmysł węchu, co w sposób kapitalny ułatwia im zdobywanie pożywienia.


pancernik

PANCERNIK TATUSJA

(Dasypus novemcinctus)

Z 20 gatunków pancerników jest jednym z najbardziej znanych i najbardziej rozpowszechnionych. Żyje na terenach od południowej części USA do Chile, Argentyny i Urugwaju. Długość 40-50 cm . Polowania na niego odbywają się ze względu na mięso.